Viljapuud, marjapõõsad

ÕUNAPUUD:

 SUVE:

 Agra Varasuvine õun, küps juuli lõpp – august.
Õunad on säravpunased pehme mahlase viljalihaga. Maitselt hapumagusad mahlased.  Sort on talvekindel ja vastupidav haigustele.

Suislepp- Vili keskmine, ümmargune, viie madala kandiga. Põhivärvus kollakasvalge, kaetud marmorja punaga. Viljaliha valge, selles leidub roosasid triipe ja laike. Magushapu. Puu on tugeva kasvuga, ümmarguse võraga, keskmise saagikusega. Okste hargnemisnurk terav, oksad haprad. Talvekindlus hea. Võrdlemisi vastuvõtlik kärntõvele ja puuviljamädanikule. Suvisort. Tarbimisaeg augusti lõpust oktoobrini

Pirja Pärit Soomest. Vili väikesepoolne (70-90 g), lameümmargune, kollane põhivärvus kaetud peaaegu üleni punatriibulise kattevärvusega. Viljaliha pehme, peeneteraline, väga meeldiva aromaatse hapuka maitsega, meenutab sorti ‘Melba’. Üks varasemaid suviõunu, viljad säilivad 1-2 nädalat. Puu mõõduka või tagasihoidliku kasvuga, hõreda võraga, kuid saagikas, hakkab vara vilja kandma ja viljub igal aastal, hea talvekindlusega, kuid vastuvõtlik kärntõvele.

Valge klaarõun Vili keskmine või üsna suur, lai- või ümarkooniline või vahel iseloomuliku terava õmblusega, kollakasvalge, ilma punata. Viljaliha kore, valge, magushapu, maitsev. Koristus ja tarbimisküps augusti teisel poolel, säilib lühikest aega. Puu keskmise kuni tugeva kasvuga, varaviljuv ja viljakas, liigsaagi korral kalduvus perioodilisusele, mullastiku suhtes nõudlik, aldis puuviljamädanikule ja kärntõvele. Keskmise või üsna hea talvekindlusega.

SÜGIS:

Kiki- Triinu-  Vili keskmise suurusega, laimunajas. Põhivärvus rohekaskollane. Roosakaspruun kattevärvus nõrk, katab poole vilja pinnast. Viljaliha rohekasvalge, tihe, mahlane, magus, vürtsikas. Lauaõun.
Puu on saagikas. Hea väljumisnurgaga võraoksad kinnituvad tugevasti tüvele. Hakkab varakult vilja kandma, peamiselt rõngasokstel. Talvekindlus hea. Haiguskindlus hea. Sügis- ja talisort. Tarbimisaeg oktoobrist veebruarini.

Krista- Üks hinnatumaid sügisõunu mahlase ja karge õuna armastajate poolt. Tarbimisaeg septembrist detsembrini. Heas külmhoidlas säilib talve keskpaigani. Vili keskmise suurusega, ümmargune või laiümmargune,  ühtlase kujuga. Põhivärvus valkjaskollane. Punane kattevärvus esineb kuni poolel vilja pinnast. Viljaliha valge, tihe, mahlane, magushapu. Lauaõun.  Puu viljub varakult ja on saagikas. Võraoksad on hea väljumisnurgaga ja  kinnituvad tugevasti tüvele. Kannab peamiselt rõngasokstel. Talvekindlus keskmine. Haiguskindlus hea. Kärntõppe nakatub vähe. Seetõttu  sobib maheviljelusse.

Tiina- Vili keskmise suurusega või üsna suur, munajas või ümarovaalne. Põhivärvus rohekaskollane, vaarikapunane sageli väga nõrk kattevärvus katab harilikult vähem kui poole vilja pinnast. Viljaliha keskmise tihedusega, valge, mahlane, väga magusa maitsega.
Puu hakkab varakult vilja kandma ja on saagikas. Talvekindlus hea. Haigustest võib ‘Tiinat’ ohustada kärntõbi sellele haigusele soodsail aastail.Tarbimisaeg kuni detsembrini.

Liivi Kuldrenett– Vili väheldane või keskmise suurusega, ümmargune kuni laikooniline. Põhivärvus kollane, päikese pool sageli hele puna. Viljaliha tihe, kollakasvalge, hapumagus, maitsev. Koristus septembri esimesel poolel, tarbimisküps septembrist-oktoobrist, säilib detsembri või jaanuarini.Puu keskmise kasvuga, varaviljuv, ühtlase kandvusega, üks saagikamaid sorte. Viljad kärntõvele vastupidavad.Talvekindlus keskmine või alla selle (eriti tüvel). Talvekahjustustest paraneb hästi

TALVE

Antonovka– Sügis-talisort. Viljad koristatakse septembri keskpaiku, tarbimisperiood oktoobrist jaanuarini.
Vili on keskmine või suurepoolne, valkjasroheline kuni valkjaskollane, ilma kattevärvuseta.
Viljaliha on keskmise tihedusega, valge, tugeva magushapu kuni hapu maitsega. Hea köögiõun.
Puu on väga saagikas, väga talvekindel ja leplik kasvukoha suhtes.

Sort on pärit Venemaalt. Sordi baasil on Eestis aretatud mitmeid tuntud sorte: ‘Sügisdessertõun’, ‘Sidrunkollane taliõun’, ‘Imrus’.

Cortland–  Vili keskmise suurusega, laiümmargune või ümmargune. Põhivärvus rohekaskollane, kattevärvus tume-karmiinpunane. Tihedas võras viljad vähevärvunud. Viljaliha keskmise tihedusega, valge, meeldivalt hapumagus. Sobib ka mahla ja kompoti valmistamiseks ning kuivatamiseks.
Puu keskmise kasvuga, laia võraga. Kannab mõõdukalt ja enamasti igal aastal. Väga vastuvõtlik kärntõvele. Talvekindlus üsna hea. Taliõun. Koristusküps septembri teisest poolest, tarbimisküps novembrist, säilib peaaegu kevadeni.

 

PLOOMIPUUD:

Ave– Vili valmib augusti lõpupäevil, on suur, ümmargune, lillakaspunane. Viljaliha valkjaskollane, keskmise tihedusega, mahlane, hapukasmagus. Luuseeme lahtine.
Puu on tugeva kasvuga, püramidaalse võraga, saagikas. Talvekindlus keskmine. Oma õietolmuga viljastub rahuldavalt. Head tolmuandjad on ‘Emma Leppermann’ ja ‘Duke of Edinburgh’. Haiguskindlus hea.

Emma Lepermann–  Vili suurepoolne, ümmargune, roosakas, lahtise luuseemnega. Viljaliha tihe, kollane, magushapu. Keskpärase maitsega, kuid sobivus kompotiks väga hea.
Puu keskmise kasvuga, hilisevõitu kandealgusega, kuid saagikuselt üks paremaid, talvekindlus halb. Isetolmleja ning üks paremaid tolmuandjaid teistele sortidele. Tema saagikust suurendavad ‘Edinburgh’ ja ‘Ave’. Pärit
Keskvalmiv.

Victoria-  Vili suur, ümarovaalne või munajas, punakaskollane põhivärvusega, päikese pool valkjaslilla kattevärvusega. Luuseeme lahtine. Viljaliha kollane, hapukasmagus. Maitsev lauaploom, kuid sobib ka kompoti valmistamiseks. Põhja-Eestis võib mitte tarbimisküpseks saada.
Puu keskmise kasvuga, laia võraga, kaarjate okstega, varaviljuv, väga saagikas, nõrgavõitu talvekindlusega. Isetolmleja, kuid risttolmlemiseks on paremad sordid ‘Wilhelmine Späth’ ja ‘Suhkruploom’, vähem ‘Duke of Edinburgh’. Hiljavalmiv.

Ontario– Vili keskmine, ümarovaalne, kollane, tugeva vahakirmega. Viljaliha kollane, mahlane ja magus, väga hea maitsega. Luuseeme poollahtine. Puu keskmisekasvuline, saagikas. Iseviljuv, head tolmuandjad ‘Jubileum’ ja ‘Victoria’. Suhteliselt talvekindel, haiguskindlus hea.

 

PIRNIPUU

Pepi-  Sügissort, söögiküpseks saab septembris. Külmhoidlas seisab novembrini. Puu varaviljuv, väga saagikas.
Vilja põhivärvus roheline või kollane, päiksepoolsel küljel katab vilja pinda triibuline või lauspuna. Viljaliha valge, sulav ja magus, ilma kivisrakkudeta.
Puu kasvab kõrgusse, mistõttu latv tuleb maha lõigata. Talvekindlus keskmine. Küllaltki haiguskindel, varjulises kasvukohas võib nakatuda kärntõppe.

 

HAPUKIRSS- LÄTI MADAL- Vili valmib juuli kolmandal nädalal, on väikesepoolne, ümar, tumepunane. Viljaliha on tumepunane, mahlane, pehme, magushapu. Mahl on tumepunane. Luuseeme eraldub viljalihast hästi.
Puu on nõrga kasvuga, peenikeste rippuvate okstega. Talvekindel. Saagikas. Iseviljuv. Vastuvõtlik kirsipuu-lehevarisemistõvele.

MAGUSKIRSS MEELIKA- Vili valmib juuli teisel nädalal, on väikesevõitu, ümarovaalne, mustjaspunane või must. Viljaliha tumepunane, pehme, mahlane, vürtsikas. Mahl tumepunane. Luuseeme viljalihast kergesti eraldatav.
Puu on keskmist kasvu, ümara võraga. Saagikas, oma õietolmuga osaliselt viljastuv. Paremad tolmuandjad on ‘Leningradi must’, ‘Dönisseni kollane’ ja ‘Norri’. Talvekindlus keskpärane. Hea haiguskindlusega.

MUSTSÕSTAR

Intercontinental- Marjad mustad, suured, koristatavad nii kobaratena kui üksikmarjana.Viljaliha meeldiva maitsega. Tähelepanuvääriv dessertsort. Põõsas on püstise kasvulaadiga ja keskmise suurusega.Väga saagikas, talvekindel ning hea vastupidavusega pahklestale ja karusmarja-jahukastele.

Sejanets Golubki– Marjad on mustad, läikivad, keskmised kuni suured, õhukesekestalised, asetsevad tihedalt suhteliselt lühikestes kobarates, korjatavad ainult kobaratena. Viljaliha mahlakas, magushapu maitsega.
Põõsas keskmise suuruse ja laiuvusega.‘Sejanets Golubki’ on väga varajase valmivusega, suhteliselt hea talvekindlusega, vastupidav pahklestale, vastuvõtlik jahukastele. Sobiv nii dessert-kui töötlemismarjana, on hea mahlamari. Sort ei sobi masinkorjeks viljakesta rebenemise tõttu.

 

KARUSMARI

Hinnonmäen  Punane- Laiuv põõsas. Varasepoolne. Vili on punase värvusega, magus. Valmib juuli keskpaigas. Sobib värskelt lauale ja kompotiks. Põõsas keskmise kasvuga, hea talvekindlusega, jahukastele üpris vastupidav. Kasvatamiseks sobivad viljakad mullad.

Invicta- Keskvalmiv. Viljad kollakasrohelised, väga suured, näärmekarvadega, maitsvad. Põõsas jõulise kasvuga, tugevate ogadega, talve- ja jahukastekindel.